DOKUMENTUM 1956-BÓL
Fotó: mnm.hu
DOKUMENTUM 1956-BÓL
49.
„Bánóczky [József], Vanya [Károly], Rohn [Imre], Bircsár [János], Nyesev [István]
és Mutz [János] [Kilián laktanya] fogvatartottak ügye – 1956. december 10.
Feljegyzés fogvatartottak ügyében
[Részletek]
1. Bánóczky József, apja neve György, szül. 1931-ben a Fejér megyei Cecén, magyar nemzetiségű, szegényparaszt családból származik, [...] büntetlen előéletű, a Béke Tsz elnöke, lakhelye Györköny, Tolna megye.
2. Vanya Károly, apja neve András, szül. 1912-ben a Nyitra megyei Tardoskedden, szegényparaszt családból származik, magyar nemzetiségű, pártonkívüli [...] büntetlen előéletű, nős, a Béke Tsz brigádvezetője, lakhelye Györköny, Tolna megye.
3. Rohn Imre, apja neve Mihály, szül. 1938-ban Györkönyben, szegényparaszt családból származik, magyar nemzetiségű, pártonkívüli [...] büntetlen előéletű, a Béke Tsz tagja, lakhelye Györköny, Tolna megye.
4. Bircsár János, apja neve János, szül. 1933-ban Dunaföldváron, magyar nemzetiségű, pártonkívüli, parasztcsaládból származik [...] büntetlen előéletű, nőtlen, a 25. sz. szállítmányozási vállalat sofőrje.
5. Nyesev István, apja neve Demeter, szül. 1919-ben Pakson, magyar nemzetiségű, parasztcsaládból származik, pártonkívüli [...] nőtlen, büntetlen előéletű, a 25. sz. szállítmányozási vállalat sofőrje, lakhelye Paks, Tolna megye.
6. Mutz János, apja neve János, szül. 1933-ban Pakson, szegényparaszt családból származik, magyar nemzetiségű, a DISZ tagja, büntetlen előéletű, [...] a paksi fogyasztási szövetkezet 1. sz. raktárának raktárosa, lakhelye Paks.
A felsorolt személyek kihallgatása során kiderült:
1956. november 2-án a Béke termelőszövetkezet tagjainak gyűlésén Dobai Istvánnak, a györkönyi munkás-paraszt tanács titkárának javaslatára úgy döntöttek, hogy az Erzsébet Kórházban (Budapest) kezelt betegek számára küldenek 1 vaddisznót, 35 zsák krumplit és 2 zsák paszulyt, az élelmet Bánóczky, a tsz elnöke, Vanya brigádvezető és Rohn tsz-tag viszi el a helyszínre.
A felsorolt kísérő személyeket a gyűlésen jelen levő Arany József, a tsz pártszervezetének titkára, valamint Füller András, Krausz Ádám, Nagy László, Szűcs András és Pánczél Lőrinc vezetőségi tagok javaslatára jelölték ki.
November 3-án Sziklay Tibor, a paksi 25. sz. szállítmányozási vállalat vezetőjének utasítására a tsz-be ment egy teherautó Bircsár János és Nyesev István sofőrökkel.
A teherautóra felrakták a krumplit és a többi élelmiszert, majd Bánóczky, Vanya és Rohn, és a két sofőr elindult Budapestre.
Pakson a teherautóra felszállt még Mutz János raktáros, aki azt a megbízatást kapta Kackstetter Ferenc raktárvezetőtől, hogy a visszaúton térjenek be Ercsibe a cukorgyárba, és hozzanak onnan cukrot a raktárba.
1956. november 3-án este a felsorolt személyek megérkeztek Budapestre, az Erzsébet Kórházban kirakták a magukkal hozott élelmiszert, és készültek hazaindulni. Ám a kórház dolgozói nem javasolták, hogy éjszaka útnak induljanak, mondván, a városban kiszámíthatatlan a helyzet, és elküldték őket, hogy töltsék az éjszakát a Kilián laktanyában.
Az 1956. november 3-ról 4-re virradó éjjel a laktanya körzetében kitört a lövöldözés, amely 1956. november 6-án reggelig tartott.
Elbújtak a golyók és a repeszek elől, mind a hat ember a laktanya pincéjében tartózkodott.
1956. november 6-án reggel a laktanyát bekerítette a szovjet katonaság, és másokkal együtt elfogták Bánóczkyt, Vanyát, Rohnt, Bircsárt, Nyesevet és Mutzot.
Nincs adat arra nézve, hogy részt vettek volna a szovjet katonasággal szembeni fegyveres ellenállásban.
Készítette:
(Zimarin) főhadnagy
1956. december 10.”
(Orosz nyelvű. GDA SBU – Fond: 62. – Opis: 2 (1956). – Ügyiratszám: 8. – 7–11. ff. Eredeti. Kézirat.)
Forrás:
HORVÁTH MIKLÓS – OLEKSZANDR PAHIRYA
KÉNYSZERKIRÁNDULÁS A SZOVJETUNIÓBA
Magyar deportáltak a KGB fogságában – 1956
Argumentum Kiadó 2012. 147-148. o.
Megjegyzések:
-
A közölt dokumentum a forrásként megjelölt kiadványban sem teljes.
-
A helytelenül írt neveket kijavítottam az eredeti iratban.
-
Az Erzsébet Kórház (egykori Erzsébet Szegényház) ma a Péterfy Sándor Utcai Kórház ̶ Rendelőintézet és Baleseti Központ másik telephelye az Alsóerdősor u. 7. szám alatt. Az 1956-os forradalom napjaiban a kórház a szabadságharcosok egyik fontos élelmiszer- és gyógyszerellátó központja volt, amelynek nyomdájában röplapokat és az Élünk című folyóirat számait nyomtatták. Innen szállított élelmiszert és kötszert többek között Angyal István a forradalom idején a felkelőknek és a rászoruló gyermekes családoknak. (Wikipédia)
-
Mutz Jánost, Bircsár Jánost és Nyesev Istvánt elvitték Ungvárra és ott ártatlanul börtönbe zárták őket! A családtagjaik fél évig nem tudtak róluk! Utána is megfigyelte őket az akkori állampárt! (Gadányi Józsefné, Mutz János lányának facebook-közlése.)
Brunn János 2021. november